Přesazen - Landscape festival 2020 PrahaVelká část vegetace, kterou můžeme ve městě vidět, především v ulicích a na náměstích je za svůj život ve školkách několikrát přesazena než skončí na určeném místě. To neprodukuje pouze spoustu odpadu jako je tomu kupříkladu u těchto 18782 plastových květináčů vyprodukovaných několika firmami za jednu sezonu. Daleko větší problém se skrývá pod zemí na nově určeném místě výsadby. Právě tam se často nachází jejich poslední květináč. Ten poslední a ten který nevidíme.

            

V městském prostředí se stromy a ostatní vegetace při plánování musí často přizpůsobit technickým sítím, legislativě, dopravním požadavkům a finančním možnostem. Strom tak několik let balancuje v prostoru mezi těmito požadavky, než zpravidla odumře a je znovu přesazen.

V nové otázce klimatu je zapotřebí náš vztah rychle přeformulovat a dát stromům zelenou!


    

 

                                                                              
LEGISLATIVA        TECHNICKÉ SÍTĚ         VLASTNICKÉ VZTAHY         DOPRAVA        FINANČNÍ PRIORITY         PROSTOROVÉ NÁROKY

To vše může v městském prostředí vytvářet květináč pro strom.

   Dílo „Přesazen“ bylo vytvořeno z 18 782 květináčů zbylých převážně po zahradnických realizacích v Praze a okolí.
Tyto černé jednorázové plastové květináče se v České republice nevyrábějí. Jsou k nám pouze importovány. Z malého průzkumu zaměřeného na velkoobchodní firmy nakupujících květináče za hranicemi ČR vyplývá následující:
Každý týden do české republiky dorazí 1-3 kamióny, které jsou plně naložené těmito plastovými květináči. Dále je k nám také přivezeno množství květináčů s rostlinami uvnitř.Tyto květináče jsou většinou pouze jednou použity. Pouze malá část zahradnictví a spotřebitelů květináče recykluje. Tato recyklace probíhá očištěním (dezinfekcí) květináčů aby se zamezilo přenášení chorob.

 

                             
Velké díky patří všem sponzorům, kteří mi pomohli a dovezli květináče.
Děkuji Vám:

Garpen
Ing. Jan Řezníček - Echinops.cz
Jakub Lohmann - zahradnická firma Květ
Josef Kubišta
K2N LANDSCAPE
Kejha-Suk zahradnické služby
Lenka Olbertová
Mgr. Heda Křížková
Weiss & Wild


Závěrem bych chtěl dodat že problematika ,,odpadních“ materiálu je natolik zajímavá, že bych se chtěl nadále zaměřit na využití odpadních materiálů pro hospodaření s dešťovou vodou. Věřím, že stejně tak jako ty přírodní, se kterými stále pracuji, mohou společně efektivně přispět světu komplexním řešením. Postupem, který si bere materiály jež už nikomu nechybí a vrací zpátky to, co si jejich těžba vzala.

 Děkuji Ing. Jan Waldhauser